Ana sayfa İş fikirleri

Az sermaye ile yapılabilecek 10 iş fikri

1468
0

Az sermaye ile iş kurmak istiyor fakat iş fikirleri arıyorsanız bu tavsiyeler tam size göre. İşte size ufuk açıcı, uygulaması kolay, büyük sermeye gerektirmeyen iş fikirleri..

Uzman olduğunuz bir işte yaklaşık 30 yıl çalıştınız. Şimdi hayatınızın yeni bir dönemine yelken açıyorsunuz. Eğer girişimci olmak istiyorsanız işte size ufuk açıcı, uygulaması kolay, büyük sermeye gerektirmeyen iş fikirleri..

Kamu ya da özel sektörden olsun, yaşamlarının bu evresinde ‘genç emekliler‘in köşelerine çekilip sosyoekonomik yaşamdan uzaklaşacaklarını sanmak yanlış olur. Aksine, çoğu deneyim sahibi, insan ilişkilerinde hoşgörülü, analiz-sentez farklılığını kavramış bu “gün görmüş insanlar” girişim becerileriyle ulusal ekonomimize katkı sağlayamaya devam edebilirler. Böylece, küçük ölçekli işleri hayata geçirerek istihdama katkıda bulunur, ekonomik yaşamın sigortası haline gelebilirler.

Kuracakları işyerleri çoğu genç nüfus için birer ‘tecimsel laboratuvar’ haline de dönüşebilir. Dahası, geleneksel usta çırak ilişkilerinin modern yaşama aktarılmasına deneyimleriyle öncülük etmiş olurlar. ‘İşleyen demir pas tutmaz‘ özdeyişi burada en canlı şekliyle anlam kazanırken, mütevazi gibi görünen girişimler, genç emeklilerin geçmiş tecrübelerini yeni nesillere aktararak onlara yaşam gerçeğini de öğretmiş olur.

Büyük risklere girmeden oldukça makul sermayeyle kurulacak bu işler aynı zamanda ülkemiz için bazı ‘ilkeleri’ de içine almış alıyor. Böylece genç emekliler iş gücüne katkı sunarken, işsiz gençlere de karınca kararınca yeni kazanç alanları açabiliyor. Önerilerimizin büyük bölümü internet dışı projelerden seçtik.

Çünkü bunların çoğu sanal dünyanın birbirini taklit eden, çoğu kez buluşsal nitelikleri parsellenmiş, köşe başları tutulmuş işlerden ibaret. Üstelik bunlardan bazıları ülkemiz gerçekleriyle de bağdaşmıyor. Biz önceden ölçülüp tartılabilecek daha ele gelir somut işleri dillendirmeyi hep tercih ettik. Yüksek teknoloji ve dijital tabanlı uğraşıları ileride bu işlerin uzmanı haline gelecek gençlere bırakmayı yeğledik. Ayrıca; hakim, eczacı, kimyager, hukukçu, mühendis gibi onlarca yüksek uzmanlık alanları önerilerimizin dışında kaldı. Daha çok uzmanlık gerektirmeyen projeleri hedef aldık ve serbest girişimci adaylarını destekledik.

Kısacası, basit geleneksel işlerin en az sermaye gerektirenlerini tercih ettik. Önerilen tüm işlerin sizi pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini internette veya doğrudan gerçekleştirebileceğimiz nitelikte olmasına gayret gösterdik. Basit olmakla birlikte; görece büyük işler için ‘KOSGEB’ desteği almanızın yolunu açmaya da çalıştık.

Aşağıda her düzeyden genç emeklinin kurabileceği gerçek hayatın içinden gelen iş önerileri göreceksiniz. Bunların büyük bölümü her kademeden işsiz insana gelecek garantisi olacak; sizler sanal dünyada değil, canlı yaşamın içinde deneyim kazanacaksınız.

Şimdiden ‘girişimci emekliler’i kutluyor, ekonomimize sağlayacakları katkıdan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Pek duyulmadık bu basit girişim projeleri vesilesiyle hem çalışanlara, hem de emekli olmuş genç patronlara şimdiden kolay gelsin diyoruz…

AZ SERMAYE İLE YAPILABİLECEK İŞ FİKİRLERİ

SIRA DIŞI BAHARATLAR PAZARLAYIN

Ülkemizde baharat konusunda tanınmış markaların çok değerli ürünleri var. Baharatlar neredeyse el değmeden üretiliyor, poşetler ve zarif şişeler içinde market raflarındaki yerlerini alıyor. Fakat sunulan çeşitler biraz da gıda maddeleri tüzüğümüze uygun olma duyarlılığı içinde ancak belli türleri kapsıyor.

Siz genç bir emekli olarak bu işe yatırım yapabilir, sıra dışı gündem yaratacak ilginç çeşitlerle raflarda boy gösterebilirsiniz. Burada yapılacak ilk uygulama gerekli izinleri alabilmek için dünyadaki örnekleri de ortaya koyarak resmi otoriteden izin almak.

Kanımca bu iş çok zor olmasa gerek. Başta Amerika’daki kurumlar olmak üzere, tüm gelişmiş ülkelerde bu izinler kolaylıkla alınabiliyor. Hatta ‘FDA’ gibi ilaçları ruhsatlandırıp denetleyen çok zorlu süreçlerin temsilcisi kurumlarda dahi bunun çok daha değişik örnekleri var.

Peki, sıra dışı baharatlar deyince görüş alanına neler giriyor? Kimi lezzet unsuruyla öne çıkarken, kimini de sağlığa olan katkılarıyla büyük ses getiriyor. Birkaç örnek verelim: Zamanında Persler ile Yunanistan savaşı eşiğine getiren, deniz aşırı ülkelere yeni çeşitlerini bulmak için seferler düzenlenen bildiğimiz zencefil bunların en başında. Toz ya da granül hale getirilmiş zencefilin yanı sıra; ardıç meyvesi, tarhun, mercanköşk, melisa, yıldız anasonu, zerdeçal, anatto, galangal, yabani nar çekirdeği, seylan tarçını, olgunlaşmamış mango unu, kaffir lime yaprağı, bourbon vanilya özü, cayenne biber tozu, yeşil kişniş kurusu gibi ilginç çeşitler raflarımızda büyük ses getirebilir. Tek koşulla ki, vaat edilen çeşni ve gücü ambalajlar üstünde tüketiciye hissettirmeniz koşuluyla. Böylece hem sıra dışı, hem de özgün ürünlerin yaratıcısı siz olabilirsiniz. Üstelik pazarlama konusunda da hiçbir önemli sıkıntınız olmaz. Hele de ambalajlarınızın markanıza özel dizaynda hazırlanmış orijinal nitelikte olması başarı şansınızı çok artıracaktır.

SİHİRLİ FORMÜLÜNÜZLE TOPRAĞA DOKUNUN

Çanak çömlek yapmanın ne olduğunu az çok herkes bilir. Az sermaye ile sanatı birleştirerek yapabileceği bu iş fikri meraklı emekliler için bizim burada bahsedeceğimiz konu ise daha çok sanatsal ürünleri kapsıyor. Teknik olarak seramik ve sırlanmış çeşitler şimdilik konumuzun dışında olmalı. Biz üretimi daha kolay olan ve Latin dünyasına damgasını vurmuş ‘terra cotta’ üzerinde duracağız. ‘Terra cotta’ pişmiş toprak demek. Anadolu’da çok ilginç örnekleri var.

Kırsal bir bölgede yaşıyorsanız işiniz hayli kolay. Ufak bir imalathane açarak birkaç tezgâh ve 1000 santigratlık dereceyi sağlayacak fırın sistemi sizin için şimdilik yeterli. Önerimiz, sıradan çanak çömlekler değil; sanatsal dokunuşlarla şekillendireceğiniz biraz ‘sürrealizm’ kokan eşsiz objeler. Siz bu konuya yaratıcılığınızı da katarak hayranlık uyandıracak nadide eserler oluşturabilirsiniz. Porselenin sıradanlığına kaçmadan dizayn edeceğiniz tüm eserler yalnız size özgü olacak ve sizin marka imzanızı daima taşıyacak. İster bir alışveriş merkezinin ana arteri üzerine konacak çeşitler objeler, isterseniz bir ofisin fuayesine dikilecek ve görünüşüyle hayranlık uyandıracak ‘non-figüratif sanat eserleri’ bunlar. Tümüyle sırsız olan bu sanatsal objelerin hafif kahverengimsi görünüşleriyle eski bir sanatın günümüzdeki estetik harikaları olarak kendi pazarını hemen oluşturacaklarından emin olabilirsiniz.

En önemli koşul, bu işi kotaracak emekli girişimcilerin sanat konusunda epey bilgi ve görgü sahibi olmaları. Amaç, mütevazı bir çanakla ya da yine topraktan üretilmiş büyükçe bir objeyle doğanın dinginliğini ve saflığını yalın biçimde dile getirmek. İnsanlara düşler kurduracak bu işin camsı çanak çömleklerle ya da klasik seramiklerle pek de ilgisi olması gerekmiyor. Amaç, modern sanat ile toprağı buluşturmak sadece. Her şey hayal gücünüze ve sanatsal yaklaşımlarınıza kalmış. Bu konuda işin inceliğine bilen sanatçılarla birlikte pazara açılmanız, doğal olanı estetikle buluşturmanız için yeterli.

EGZOTİK BİR İŞ FİKRİ: DONDURMALARI TESCİL ETTİRİN

Bizim geleneksel dondurmalarımız genellikle süt ve salep bitkisinin buluşmasıyla ortaya çıktığı iyi bilinir. Yöresel nitelikli dondurmaların ise kendine özgü saklı formülleri vardır. Son zamanlarda bu işin endüstriyel ölçekte üretimini yapan firmalar doğal renk ve koku verici maddeler kullanarak bu olağan üstü lezzetleri daha da çeşitlendiriyor.

Bu arada henüz yeterine gün yüzüne çıkmayan dondurma çeşitleri de var bugün. Bazı ülkelerde çokça ilgi gören ‘yoğurt dondurması’ bir tarafa; ‘kefir’ ve ‘peynir’ katkılı dondurmalar şimdi tüm hızıyla kendi pazarlarını yaratmaya gayret ediyor. Burada bahsedeceğimiz yenilikçi dondurma çeşitleri ise sadece gurme damalar için özel hazırlanıyor. Bunların belli bir üretim bandında seri olarak yapılması da mümkün. hemen birkaç tipik örnek verelim: En başta sağlık takviyeli ürünler var. Tıpkı bir vitamin deposu ürünler gibi doğal içeriklerle zenginleştiriliyor, kendilerine özel sunuluyor. Bu yeni akım son yıllarda Amerika’da da epey tutmuş durumda.

Çam fıstığı (yağı) katkısıyla dikkat çeken çeşitler; çökelekli, lor peynirli; şeker olmadan yalnızca hurma veya muz püresiyle tatlandırılan; stavia ve tarçın katkılı glisemik indeksi düşük olanlar; ginseng, zerdeçal kullanılarak antiaging etkisi yaratan lezzetler; avokado ve muz püresi bazlı sütsüz ve şeker ilavesiz yeni çeşitler… Bunların tümü süt bazlı olarak yapılırsa kalsiyum, protein ve bazı vitaminler açısından oldukça zengin hale geliyorlar. Baz katkı olarak konulan ilavelerin kendine özel sağlık yararları olduğunu asla unutmayın ve bunların satış aşamasında ilave edin. Tümünü zamanla paketli hale getirebilir, en azından karton kavanozlarda dondurulmuş olarak rahatça satabilirsiniz.

AZ SERMAYELİ YARATICI BİR İŞ FİKRİ ARIYORSANIZ DOĞAL ANTİSEPTİKLERİ MARKALAŞTIRIN

Meteorolojik olayların hızla değiştiği dünyamızda ‘antisepsi’ tanımıyla dillendirilen bakteri ve mantarlara karşı yürütülen savaş giderek önemli hale geliyor. Çok değil yüzyıl önce ‘Lister’ ve ‘Koch’ gibi ünlü hekimlerin hayata geçirdiği mikroplara savaş, kimi zaman çok etkili olduğu iddia edilen bazı antiseptiklere dahi yanıt vermekte zorlanıyor.

Örneğin, cerrahi girişimlerde kullanılan sentetik antiseptikler bir ölçüde gücünü korurken, bireysel temizlik ve mekânsal hijyen için şimdi ‘doğal antiseptikler’ çok daha tercih ediliyor. Bunların içinde çok güçlü olanları var. Konudan biraz anlayanlar için ilginç bir girişim değişik iş fikirileri önerileri tüm bunlar. Doğal dezenfektanların görece üstünlüğü, iş yerlerini, evleri ve mutfakları sağlığa hiç zarar vermeden temizlemeleri. Hatta bunların birçoğu şimdi kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor. ‘Hipokloritler’, ‘diğer klor ve iyot bileşenleri, ‘isopropanol’ ve ‘ethanol’ gibi sentetik içeriğe sahip antiseptik ve dezenfektanlar yerine uygun bitkilerden elde edilen konsantre eriyikler ve sedir yağı gibi yağlar daha iyi sonuç veriyor. Konu oldukça geniş. Tüm eşyaları ve yaşam alanlarını temizlemek hem kolaylaştırıyor; hem de yan etkiler yaratmadan insan sağlığını koruyor. Üsteliki bu tür doğal dezenfektan ve antiseptiklere karşı mikrop ve mantarların direnç kazanması çok daha zorlaşıyor. Son zamanlarda bazı gelişmiş ülkelerde meydana gelen yaygın enfeksiyonlar nitekim bu tür doğal maddelerle önlenebilmiş.

Küçük bir üretim yerinde gerekli izinleri alarak bu iş fikrini hayata geçirebilir ve doğal antiseptik ve doğal dezenfektan üretimine hemen başlayabilirsiniz. Ürünlerimizin markalı ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olması şart. Biz bu aşamada doğal birkaç ürünü hatırlatmakla yetinelim; Çay ağacı esansiyel yağı, limon kabuğu yağı, kekik esansiyel yağı ,adaçayı ekstraktı, yoğun konsantre elma ve üzüm sirkeleri vb.

GRAVÜR TEKNİKLERİNİZLE FARKLILAŞARAK PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?

Genç bir emekli olarak görsel sanatlara biraz yeteneğiniz varsa rahatça kurabileceğiniz bir işten bahsediyoruz. Sizin ve yanınızda çalışacak kişilerin elinde bildiğimiz fırça ya da keski yerine elektrikle şarj edilmiş ‘ısı kalemleri’ ve ‘ağaç oyma gereçleri’ olması yeterli. Bir de üzerinde çalışacağınız usulüne uygun renk tabakaları olan düz ağaç materyal. Bunları belli bir açıyla verevine kestirerek elde ediyorsunuz. Ağaç tabaklarının dış kenarları ve doğal kabuğuyla bırakmanız işin görsel zenginliğini daha da artırıyor.

Basit gibi görünen ama epey estetik zarafet isteyen bu işin asıl uygulama bölümü görsellerin düz satıhta işlenmesi. Bunu ısı kalemleriyle yapabilir, gerekirse içlerini doğal boyalarla doldurup değişik bir fon elde edebilirsiniz. Daha sonraki bölüm asıl objenin bu satıh üzerine sanatsal bir incelikle kazınması. Tüm bu işler daha önce hazırlanmış bir kalıbın ağaç materyali üzerine konularak kalıplanması sonrasında yapılıyor. İşin daha ileri aşaması ise ince kalemlerle yüzeysel ya da derin oyuklar oluşturarak uyguladığınız görsele boyut algısı kazandırması. Yapılan iş kolay gibi görünmekle birlikte gravür resim tekniğinin zevkli bir parçası. Dolayısıyla önce gravür sanatını ve onun yapım inceliklerini iyice araştırmanızda yarar var.

Konu bunlarla sınırlı değil; ağaç oyma yönteminden, kalıpla şekil verme inceliğine kadar onlarca ince tekniği içeriyor. Uygulamaları tek başına gravür tekniğiyle daha sanatsal biçimde gerçekleştirmeniz de mümkün. Ortaya çıkan eserlerin pazarlanacağı yerler ise tüm hediyelik eşya satan yerler ve özellikle pahalı turistik mekanlar. Yaratıcılığa ve sanata oldukça açık değişik bir alan.

HEM KOLAY HEM DÜŞÜK SERMAYELİ İŞ FİKRİ: HATIRA KİBRİTİ ÜRETİMİ

Daha basit bir konuyla uğraşayım derseniz o da hazır! Her şey sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Bu konuda uzmanlık değil, daha çok görsel buluşçuluk esas. Gerekirse bu uğraşıyı yanınızda eleman çalıştırmadan aile içinde gerçekleştirmeniz de mümkün. Önemli olan her bir seriyi sıra dışı görsellerle hazırlayıp meraklısına sunmak!

Yapılacak iş fikri çok basit; Önce elinize bir not kağıdı alarak düşünüyorsunuz; İnsanlar basit bir kibrit kutusunu ilginç birer obje halinde nasıl algılayabilirler? Bir matbaayla anlaşıyorsunuz; düşündüklerinizi kibrit kutusu üzerine yapıştırmak üzere ‘yapışkanlı çıkartma’ şeklinde bastırıp oluşan ruloları alıp iş yerinize geliyorsunuz. Bundan sonraki aşama kibrit kutusu yüzeyine yapıştırılacak ‘çıkartma görselleri’ni yerinden ayırıp kutunun üst yüzeyine yapıştırmak. Hepsi bu kadar. Seri çok geniş; ünlü ressamların oluşturduğu tabloların mini görselleri, çeşitli hayvanların sevimli pozları, tanınmış müzisyen ve müzik gruplarının mini posterleri, toplumu yönlendiren ünlü sözler, tarihsel öze deyişler, araba modelleri, çeşitli çiçekler, tarihi kişilerin görselleri, günümüz ünlülerinin güldüren karikatürleri…

Yukarıda örnekleri çoğaltmak sizin yaratıcı düşüncelerinize kalmış. Evinizin bir köşesinde ‘çıkartmanları’ yerinden sıyırıp, kibrit kutusunun üzerine yapıştırmanız yeterli. İmalatın hepsi bu kadar. İşin bundan sonrası dağıtım şekli ve fiyatlama politikanız. Satılan şey artık kibrit değil; hatıra ya da serisi yapılabilecek bir hobi materyali. Ne kadar çok çeşit, o kadar müşteri. Bitip tükenmeyecek buluşsal yeteneğinizle kitlelerin bağımlı kılmanın yolu yine sizde. Her şey yaratıcı düşüncenize ve kitlelerin beğenisini kazanacak görsellerinize bağlı.

GELENEKSEL ‘MOKASEN’LERİ İLK SİZ YAPIN

Tek parça doğal deriden yapılan bir ayakkabı türü. Amerikan Kızılderili kültüründen dünyaya yayıldığına inanılıyor. Oysa bu türden ayakkabılar Orta Asya’nın kuzeyinde yaşayan Türk orijinli kavimlerde de çokça kullanılıyor. Bölgenin yerleşiklerinden Laponlar da bu ayakkabının daha gösterişli çeşitlerini yapmışlar.

Daha sonra Fransa ve İtalya başta olmak üzere aynı kalıba bener bağcıksız rahat ayakkabılara benzer isimler vermiş. Bizim burada bahsettiğimiz tür ise tek parça büyükbaş hayvan derisinden üretilmiş sırtı dikişli, ökçesi özel köselerden yapılmış geleneksel ‘mokasen’ ayakkabılar. Üretim tümüyle yapay malzemelerin dışında, doğal deriden üretilebildiği gibi, belli bir formda kalıplanacak dikilebiliyor ve çeşitli formlarda kazandırılabiliyor. Bizim kültürümüzde ‘çarık’ olarak bilinen tek parçalı üsten boğumlandırılmış geleneksel çeşitten daha estetik bir tür bu.

Büyük yatırımlara gerek duymadan bu düşük yatırımla yapılabilecek bu iş fikri dikiş yapmasını bilen ustaların elinde çok zarif gündelik ayakkabılara dönüşebiliyor. Yatırım için belli modellerin kalıplarını ve nihani ürünü yapacak özel dikiş makineleri yeterli. Asıl incelikli konu ise ayakkabı formu verilmeden önce kullanılan deri üzerine üzenle çizilmiş desenler. Bu desenler geleneksel Türk motifleri olabileceği gibi, modernizmi temsil eden figürler şeklinde de olabiliyor. Bunlar üretimin son aşamasında mokasenlerin yüzeyine dikiliyor. Her şey derinin kalınlığına ve tabaklama sırasında alacağı renge bağlı. Bağcıksız olması, anında ayağın şeklini alması ve terleyip kokuya neden olmaması en önemli özellikleri arasında. Emekli bir girişimcinin kendi zevkine göre yapabileceği kolay ve zevkli az sermaye gerektiren bir iş fikri.

NARGİLE ŞİŞESİNDEN SANAT OBJELERİ

Genç girişimciler için fazla risk taşımayan iş fikirleri önceki önerilerimizle sınırlı değil. Basit ‘gravür’ örneğinde olduğu gibi görsel sanat yeteneğiniz varsa, estetik algılara hitap eden bilgilere de sahipseniz nargile gövdelerini en zarif biçimde bir süs objesine dönüştürebilirsiniz. Çok kârlı ve az sermayeli iş fikirleri arayanlar için…

Camdan üretilen nargile gövdeleri sanat ufku geniş genç girişimcilerin elinde estetik unsur haline gelebilir. Bunlar salonda sehpa üstünde ya da bir masanın yanı başında sanatsal çağrışım yaratacak çeşitli objeler haline gelebilir. Nargile şişelerinin gövdesine konacak figürler tümüyle ince fırçayla gerçekleştirilecek el emeği işler. Önemli olan bu gövdeye anlam kazandıracak görsel motifleri seçmek. Bunlar ata sanatının sembolist figürleri olabileceği gibi, ünlü tabloların modernize edilmiş görselleri de olabilir. 

İşin inceliği bunları en zarif biçimde şişe gövdesine yerleştirebilmek. Burada Batı sanatına uygun kahramanların hikayeleri, ünlü tabloların belli kesitleri, gotik bezemeler, hatta sıra dışı desenler yer alabilir. Bu bezemeler Doğu sanatında da menşe alabilir. Minyatürler, tarihsel temalı bezekler, kitap kenarlarını süsleyen en ince zevklerin damıtıldığı desen çalışmaları…

Bilindiği gibi nargile, marpuç, delikli lüle ve gövdeden oluşuyor. Burada kullanılacak bölüm sırça ya da metal bezekli sürahi ve lüle bölümü. Uzun boyunlu olanları tercih edileceği nargilelerin otantik zarafetini koruması için el yapımı nargile sürahilerinin tercih edilmesi önemli. Ancak bunların kısıtlı bulunması bu işi fabrikasyon imalata da dönüştürebilir. (Bu konuda yeni çeşitler üzerinde çalışmak bunların lüle bölümlerini yeniden tasarlamak, standart üretimden biraz uzaklaşmak gerekiyor) Tercih zevkinize kalmış.

AZ SERMAYE İLE BİLGİNİZİ BİRLEŞTİREREK SAĞLIK RESTORANI AÇMAK

Son yıllarda sağlıklı beslenme konusu sıkça gündeme geliyor. Eski alışkanlıkları eleştiren, yeni ufuklara kapı aralayan bu akımın ilk örnekleri özel nitelikli restoranlarda görülüyor. Bazı hayvansal yağlar ile margarinlerin bu restoranlarda hiç yeri yok. Yükselen trend hep zeytinyağını işaret ediyor. 

Peki, tüm yemekleri, sıcak soğuk tüm lezzetleri, tatlısıyla tuzlusuyla geleneksel reçeteleri zeytinyağıyla oluşturmak mümkün mü? Evet, iyi bir aşçıyla çalışırsanız mümkün! Önemli olan ‘zeytinyağı’ ifadesini en başta koymak ya da ‘Sağlık Restoranı’ ifadesinin hemen altına bir parantez açıp her üründe ‘sızma zeytinyağı’ kullanıldığını ilan etmek. Benzer uygulamaları İtalya’da ve Amerika’nın kimi bölgelerinde görüyoruz. Dahası, arıma ve kalitesi en yüksek zeytinyağlarının önemli merkezlerinden biri de bizim topraklarımız.

Biz burada sızma zeytinyağının sağlığa olan etkilerinden bahsedecek değiliz. Kamuoyu bunu çok az biliyor; giderek bilinçleniyor. Bir genç girişimci olarak gurme aşıklanlıklarınız varsa, kendi kişisel sağlığınızı beslenme yoluyla dinginleştirme yolunu seçmişseniz bu iş fikri tam size göre. İşinin ehli bir aşçıbaşıyla işbirliği yaparak elit muhitlerde bu sıra dışı uygulamayı hayata geçirebilirsiniz. 

Kullanacağınız ‘Sağlıklı Restoran’ başlığının altını dolduran menülerinizin temek içeriği zeytinyağını en başa koyarak müşterilerinize açıklamalısınız. Hatta kullanılan zeytinyağının yöresel özelliklerini belirterek çeşitleme yapmanız da mümkün.

Nohutlu pilavı hangi yörenin zeytinyağıyla yaptınız? Tas kebabına nerenin zeytinyağını kullandınız (İki lezzeti benzerinden farklı hale geldi)? Gösterişli tel kadayıfın içinde acaba Trakya menşeli özel sıkım bir zeytinyağının lezzeti mi gizli? Bilgilere biraz yer açın…

GETİRİ GARANTİLİ SERMAYESİZ İŞ FİKRİ GARANTİ SERTİFİKALI EV TEMİZLİK OFİSİ 

Günümüzde önemli problemlerden biri ev temizliği. Aile üyelerinin tümü çalışıyor, çocuklar okula gidiyor. Çekirden aile sayısı arttıkça ev temizliği ciddi bir külfet haline geliyor. Güvenilir, işinin uzmanı temizlik elemanlarını nereden bulacaksınız?

Dahası, sizi yokluğunuzda temizlik işinin üstün körü yapılmadığından nasıl emin olacaksınız? Üstelik maddi ve manevi değer sahip eşyalarınız, giysileriniz, notlarınız, kitaplarınız, kıymetli eşyalarınız var. İşin çıkar yolu size hem yasal hem de kalite açısından güvence verecek organize bir kuruluşa anahtarınızı teslim etmek, kafanızdaki tüm soru işaretlerini unutmak. 

Çare, resmi makamlarca onanmış temizlik maddelerini kullanan, kimliği kayıt altına alınmış, bulaşıcı hastalığının olmadığı hastane raporlarıyla belgelenmiş işin uzmanı elemanların çalıştığı bir kurumla sözleşme imzalamak. Her gün, günaşırı ya da haftada bir rutin temizlik, ayda bir kez çok hijyen kontrolü…. 

Bu işi yapan kurumlar ülkemizde yok gibi. Aslında profesyonel hizmet gerektiren ciddi bir uğraşı. İşte genç bir girişimi olarak bu işin sektör haline gelmesini sağlayacak ilk adımlarından birini siz atabilirsiniz.

Çalıştığınız kişiler öz geçmişi, polis ve sabıka kaydı, aile soruşturması gibi tüm güvenlik taramalarından geçtikten sonra kadronuza dahi olacaklar. Ayrıca üç ayda bir kez sağlık taramasından geçip, bulaşıcı hastalık taşımadıkları belgelendirilecek. Sigortalı temizlik işçisi olarak görev yapacak elemanlarınızın hem kendilerine, hem de olası bir zarar halinde üçüncü kişilere güvence olacak emniyeti kötüye kullanma, hırsızlık gibi konularda da sigortaları bulunacak. Profesyonel bir eğitimden geçen elemanlarınızın müşterileri tipine göre saatlik, günlük, haftalık ve aylık bazda hizmet sunmaları mümkün.

KURUMSAL EVDE BAKIM HİZMETİ VERMEK

Bir önceki az sermaye gerektiren iş fikrinin daha değişik bir versiyonu Batı’da kurumsallaşmış durumda. ‘Evde Bakım ve Gözetim’ tanımıyla anılan bir başka hizmet çeşidi. Yukarıda sayılan tüm güvenlik unsurlarının var edilmesi burada da geçerli. Özel ajanslara bağlı yetiştirilmiş bakıcılar, hasta, yaşlı, sakat ve iş göremeyecek kadar düşkün insanlara hizmet veriyor, onların rehabilitasyonuna katkı sunuyorlar. Bu bir tür ‘bakım ve gözetim’ işinin bireye ya da bireylere indirgenmiş şekli.

Girişimciler çoğu zaman tanınmış hastanelerle anlaşıp orada eğitim görüyor, hem de sertifikalandırılmış hizmetlerini ayrı bir çatı altında sunabiliyorlar. Hizmetler arasında, ilkyardım unsuru oldukça ağırlıklı. Zorunlu durumlarda hastaneye sevk için gerekli irtibatları kuruyor, hastaya moral güç vererek sevk işleminde aktif rol alıyorlar. Hizmeti pratik müdahale ekipleriyle sertifikalı kurumunuz yapıyor. Eğer siz sağlık grubu ya da hastanen emekliyseniz ve ilk yardım konusunda sertifikanız varsa ya da alabilecek konumdaysanız bu sermayesiz iş fikrini mükemmel organize edebilirsiniz. Yapacağınız ilk iş sağlık meslek okullarından mezun olmuş gençleri yanınıza alıp çalıştırmak. Kurumsallaşmak için Sağlık Bakanlığı’ndan yetki almanızda da yarar var. Bir bakıma evlerde özel sağlık ve bakım hizmeti verecek değişik bir uygulama bu. Hizmeti yaparken acil yardım dışında tıbbi müdahalelerde bulunmak, hastane ya da ilgili hekimin verdiği ilaç ve uygulamalar dışına çıkmak söz konusu değil. İlkyardım hattı sayesinde ilgili hekimin planlanmış talimatlarına uygun ölçüm sonuçlarını bildirip raporlamanız mümkün. Daha önemli bir başka hizmet ise kişinin hijyenik bakımıyla ilgilenmek.

House Sitting nedir nasıl yapılır?

Tüm unsurlarıyla emanet edilen bir ev ya da dairenin tüm içeriğiyle bakım sorumluluğunu alıyor ve evin sahipleri dönene kadar eve göz-kulak olup; bakım ve temizliğini yapıyorsunuz. Bir tür her çeşit tehlike ve olumsuzluğa karşı ’emanetçilik’ yapmak.

Görevi doğrudan sizin yapmanız, ya da kurumsal biri yapıya dönüştürerek işi elemanlarınıza yaptırmanız mümkün. Bu iş ‘house sitting‘ adıyla biliniyor, özellikle Amerika başta olmak üzere Batı dünyasında kurumsallaşmış firmalar aracılığıyla uygulanıyor. Tatil, iş gezisi ya da kısa süreliğine başka bir yerde ikamet zorunluluğu olanlar için evin bakımı ve göz-kulak olma işi aynı zamanda. Görevinizi öngörülen süre içinde devamlı evde yaşayarak yerine getirmeniz ya da belirsiz saatlerde eve uğrayarak kontrol etmeniz de mümkün. Evde köpek, kedi, kuş gibi hayvanlar varsa, evin sulanacak bahçesi büyük ve devamlı bakım gerektiriyorsa, ev içinde bakım gerektiren çiçek ve saksılar ya da akvaryum bulunuyorsa sizden evde yaşamanız da istenebilir.

Temel beklenti evi hırsızlardan, olası yangın ve su basmasından korumak, devamlı temizlemek suretiyle küf ve mantarların çoğalmasını önlemek. Bu hizmetleri bir kişi değil de bir kurum üstlenecekse o eve göz-kulak olacak özel eğitimli kişilerin yetiştirilmesi ve ev sahibine güvence verilmesi gerekiyor. Hırsızlık, yangın, sabotaj, elektrik arızaları, fırtına, su ve sel basması, bahçe ve çiçeklerin talan edilmesi gibi onlarca risk! Dolayısıyla bu ilginç hizmeti organizasyon yeteneği olan tüm eğitimli girişimciler kendi içinde teşkilatlanarak yapabilirler.

‘DÜZELTME TERZİ’ İŞLİĞİ

Çalışma yaşamınızda tekstil sektörüyle ya da konfeksiyon işleriyle uğraşıp emekli olduysanız bahseceğimiz konu size yabancı gelmeyecektir. Eski kuşaktan olanlar ceket ya da pantolonda; hatta kadın giysisinde ‘tornistan’ denilince giysiyi ters yüz edip kullanmaya devam etmeyi anlarlar. Bu iş terzilik sanatının ötesinde kendi içinde ayrı bir uzmanlık konusudur. 

Bu dönemde pek ihtiyaç duyulmuyor ama özellikle erkek giysilerinde paça tamiri, pantolon daraltma, yaka küçültme gibi günün modasına uygun ‘tamir işleri’ çokça gündeme geliyor. Nitekim en büyük alışveriş merkezlerinde ‘düzeltme terzi’ atölyelerinin iyi iş yapması bunun işareti.

Kadın giysilerinde ise iş bilir terziler diyet yapan kilolu hanımların yeni bedenlerine pahalı eski giysilerini dönüştürmekte bir hayli ustalar. Klasik kesimleri günün modasına uyduranlar ise mesleklerini adeta bir sanat coşkusuyla yapıyorlar. Tekstil ya da konfeksiyon işinden anlıyorsanız yanınıza çalışacak olanlarla böylesi bir ‘düzeltmen ya da dönüştürme terzi işliği’ni rahatça açabilirsiniz. Kurumsal giyim mağazalarının altından kalkamadığı düzeltme işlemleri yanında, modası geçmiş giysileri günün yükselen moda trendine uydurmak en kazançlı iş fikirlerinden biri olacaktır.

Sanatkâr gözüyle bakabilen; yeni trendleri iyi hazmetmiş terzi kalfalarından oluşan ekibinizi kurduğunuzda hem mağazalara hem de bireylerden gelen talep yoğunluğuna şaşırabilirsiniz. Yapılacak tek yatırım uygun bir köşede açacağınız ‘düzeltmen terzi dükkanı’ ve gerekli dikiş makineleriyle klasik terzi levazımatı. Hele de bu konuda ünlenir ve eskiyi güncel modaya çevirirseniz kazancınız ümidinizin çok üzerinde artabilir. Yeter ki, işyeriniz yalnız mağazalara değil, halka da açık olsun.

KİŞİLERE ÖZEL MUTFAK HİZMETİ VERİN

Bahsedeceğimiz girişim sıradan bir aşçılık becerisiyle gerçekleşemeyeceğini önceden belirtelim. Bu konu ‘kişiye özel’ menüleri kapsıyor. Hizmet verilen bireylerin önceden alınan isteklerine göre yemekler özenle hazırlanıyor, gurme restoran titizliğiyle sunuluyor. Bir bakıma kişiye özel çalışan bir mutfak ortamı.

Çalışanların sayısı fazla değil, ancak hepsi belli bir eğitimden geçmiş, medikal beslenme inceliklerini bilen insanlar. Hijyen ve sağlık bilinci ön planda. ‘Nutrition’ (beslenme bilimi) eğitimi almış olmak ön koşullardan biri. Ustalık ve kılı kırk yaran bir mesleki etik bir başka önemli tercih nedenleri. Vakti kısıtlı olan yaşlılar önemli müşteriler arasında. Ayrıca bekar üst düzey çalışanlar için de dikkate değer bir kolaylık sunuluyor. Yetileri kısıtlanmış hastalara da medikal beslenme tablosuna göre spesifik yemekler yapılıyor. Üretilecek spesiyaliteler için gerekirse önceden siparişler alınıyor. Eve ya da ofise teslim bu işin önemli aşamalarından biri. Üretilen yemekler yalnız içeriği itibariyle değil, besin özellikleriyle de değerlendiriliyor. Kullanılan materyal eskiden olduğu gibi ‘sefer tası’ ve benzeri şeylerle değil. Yemekler korucunu dış ambalajlar içinde özel dizayn edilmiş porselen tabak ya da çanaklar içinde sunuluyor. Siparişler iki gün önceden özel mutfağa bildiriliyor. İstekleri yönlendirecek sipariş listesi ve içerikte yer alan menülerin besin değerleri önceden dikkatle inceleniyor. Özel mutfakta çalışanların kimlik bilgileri, deneyimleri ve hekim kontrolleri periyodik olarak müşterilere sunuluyor. Yapılan tüm hizmetlerden işin organizatörü ya da sahibi sorumlu. Dolayısıyla geçmişin çok temiz olması bekleniyor.

RENK KOMBİNASYONLARININ SİHRİ

Resim sanatında ve dekorasyon uzmanlığında çoğu zaman gözden kaçan bir ayrıntı var. Bir sanatçı olarak kullandığınız renkler resimlerinize ruh ve anlam katarken, ‘ruhsal dekorasyon’ işinde uzmanlaşmış kişiler açısısından da büyük anlam kazanıyor.

Örneğin bir oturma odasının perdeleri ile oturma gruplarının hem estetik hem de ruhsal sağlık açısından uyumlu olması şart. Buna duvar renkleri, taban döşemeleri, aksesuarlar ve aydınlatma gereçleri de dahil. Renk kombinasyonları üzerinde uzmanlaşan dekoratörlerin başlıca kaygısı literatürdeki tanımıyla mevcut mekânda ‘disarmoni’ye yol açılmaması. Bu tabir hem ruhsal hem de fiziksel uyumsuzluk demek. Dolayısıyla, iyi bir dekoratörün sadece renklere hakim olması yetmiyor; renkleri konuşturarak algı ve bilince mesaj aktarması gerekiyor. 

Örneğin resim sanatında ‘sembolizm akımı’nı inceleyip kendine mal etmiş bir dekoratör, dizayn edeceği alanda her bir sembolün canlı ve çok zengin bir bileşime sahip olduğunu fark ettiriyor. Dolayısıyla mavi ile kırmızının ya da sarıyla yeşilin bir araya gelmesini ya da çeşitli renklerin yarattığı armoninin vücut sağlığına ya da ruhsal dinginliğe neler getirdiğini de bilmesi gerekiyor. Bir bakıma renklerin sağlık açısından yorumu.

Siz bu işin inceliklerini kavramış genç bir girişimciyseniz iş fikrinizde buysa işiniz hazır. Ya da estetik merakı olan bir girişimciyseniz ticari bir oluşumun çatısı altına çağırıp, mükemmel sıra dışı işler de başarabilirsiniz. İlk yapacağınız şey şu anda bu kısıtlı bölüme sığdıramadığımız renklerin yaydığı enerjiyle huzur ve dinginleşmenin sırlarını derinlemesine öğrenmeniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here