Ana sayfa İş fikirleri

Girişimciler için yeme içme sektöründe yeni trend!

510
0

Yeme içme sektöründeki en yeni trend. Girişimciler için yeni bir pazar oluştu. Mini pankek kafelerinin sayısı hızla artıyor. Girişimciler talepten çok memnun. Birkaç ay içinde zincir kafeler doğabilir…

Tanıdık ama yeni bir tat: Mini Pankek

Her gün yeni bir trend ürünle tanışıyoruz. Mini pankek de bunlardan biri. Tıpkı yeni nesil lokma tatlısı, San Sebastian cheesacake ve Meksika ile İspanya’nın meşhur lezzeti churros gibi fenomen olmaya aday. Bildiğimiz pankekin daha küçük boyutlarında olan mini pankekler, çeşit çeşit çikolata, meyve ve sosla servis ediliyor. Onu bu kadar popüler yapan şey ise waffle’a benzemesi ama ona göre daha pratik ve lezzetli olması. Bu trend, yeni bir sektörün de kapılarını açıyor. Mini pankek kafelerin sayısı her geçen gün artıyor. İlk örneğini İstanbul’da gördüğümüz bu kafeler, artık Bursa ve Edirne gibi şehirlerde de karşımıza çıkıyor. Özellikle gençler tarafından ilgi gören bu yeni lezzet, girişimciler için cazip fırsatlar yaratıyor. Sektörün ilk girişimcileri, henüz çok yeni olan mini pankek pazarının potansiyelinin güçlü olduğunu ve zaman içinde pazara yeni oyuncuların katılacağını söylüyor

“HAMUR TATLILARINI GEÇECEK”

Mini pankek satan mekanlardan biri Pango. İşletmenin altısı İstanbul’da, biri Ukrayna’nın Lviv şehrinde olmak üzere yedi şubesi bulunuyor. İstanbul’daki şubelerden ikisi Karaköy’de, diğerleri ise Moda, Beşiktaş, Bağdat Caddesi ve Taksim’de yer alıyor. Müşterilerine krep seçeneği de sunan Pango’nun ana ürünü mini pankek. 2018’in Şubat ayında hizmet vermeye başlayan Pango’nun kurucu ortağı Nurettin Erzen, “Türkiye’de uzun süre waffle sevgisi yaşandı. Waffle yemesi zor ve ağır bir tatlı. Buna alternatif olarak hem görüntüsü güzel hem yemesi kolay hem de lezzetli bir ürün arayışına girdik. Karşımıza mini pankek çıktı” diyor. Ortağı Gizem Gündoğdu ile birlikte işlettikleri Pango için 500 bin TL’lik yatırım yaptıklarını anlatan Erzen, büyüme hedeflerini ise şu sözlerle özetliyor:

İstanbul’daki şubelerimizden üçü franchise. 2019’da Ankara, İzmir ve Antalya başta olmak üzere diğer şehirlere de yayılmak istiyoruz. 2020’nin sonunda ise toplam 20 şube hedefimiz var” Pango’nun bir şubesinde ayda ortalama 2 bin ile 3 bin arasında mini pankek satıldığını söyleyen Erzen, “Türkiye’de yeni olduğu için ürünün tanıtılması gerekiyordu. Reklam çalışmalarıyla ürünü duyurmayı başardığımızı düşünüyorum. Mini pankeklerimizi tadanlar çok lezzetli olduğunu söylüyor. Talepten memnunuz” açıklamasını yapıyor. Erzen, mini pankekin diğer hamur tatlıları arasında öne çıktığını ifade ediyor.

HEDEFİ ÜÇ KAT BÜYÜMEK

Bursa’yı mini pankekle tanıştıran Pankiss Pancake Chocolate Cafe, mart ayında hizmet vermeye başlamış. Mini pankek ilhamını yurtdışından aldıklarını söyleyen işletme sahibi Anıl Aydemir, ürünlerini büyük bir özenle hazırladıklarını anlatıyor. “Hamuru kendimiz hazırlıyoruz. Fabrikasyon hamur karışımlarını kullanmıyoruz. Çikolata ve diğer malzemelerde yüksek kalitedeki ürünleri tercih ediyoruz” diyen Aydemir, şu an sadece mini pankek sattıklarını ancak önümüzdeki dönemde ürün yelpazelerini genişleteceklerini ifade ediyor.

Yaklaşık 50 bin TL’lik yatırım yapılan ve henüz şubesi bulunmayan Pankiss Pancake Chocolate Cafe’nin hedefi, yılsonuna kadar üç kat büyümek. Aydemir, “Günde ortalama 50 porsiyon mini pankek satıyoruz. Müşterilerimizin neredeyse tamamı bizi lokmacılarla veya waffle’cılarla karşılaştırıyorlar.” Ancak ürünümüzü tattıktan sonra aldığımız tepkiler mükemmel. Daha hafif, daha lezzetli, daha sağlıklı ve daha uygun fiyatlı olduğunu söylüyorlar” dedi.

Türkiye’de mini pankek pazarının potansiyeliyle ilgili değerlendirmede bulunan Aydemir, “Ürün şu anda çok fazla bilinmediği için rakip sayımız az. Ama potansiyeli diğer sektör rakiplerimizden daha fazla” diyor.

“REKABETE AÇIK”

Mini pankek trendi, İstanbul ve Bursa’nın yanı sıra Edirne’de de etkisini hissettiriyor. İki şubesiyle hizmet veren Minipan, Edirne’nin şimdilik mini pankek satan tek işletmesi. Minipan’ın kurucu ortağı Ertan Çalışkan, kuruluş hikayelerini şöyle anlatıyor: “Ortağım Mehmet Sezer Atalay ile birlikte uzun zamandır farklı ve yeni bir şey yapmak istiyorduk. Bunun için de araştırmalar yapıyorduk. Ortağım, Hollanda’da çok yaygın olan poffertjes tatlısından ilham alarak pankek yapmayı önerdi. Poffertjes ile ilgili sayısız video izledik. Ar-Ge çalışmalarımızın ardından ilk şubemizi 2018’in Kasım ayında Edirne Merkez’de açtık

İkinci şubelerini Haziran 2019’da hizmete açtıklarını ve toplamda yaklaşık 350 bin TL yatırım yaptıklarını söyleyen Çalışkan, “Yatırımlarımız devam ediyor. Tüketicinin ilgisi memnuniyet verici. Onlardan gelen geri bildirimler ve yoğun ilgi ne kadar doğru bir iş yaptığımızın açık bir göstergesi. Satışlarımız beklentinin üzerinde” diyor. Türk halkının farklı lezzetleri deneme konusunda oldukça istekli olduğunu ifade eden Çalışkan, “Bu doğrultuda oldukça yüksek olduğunu ve kısa zamanda birçok rakip firmanın mini pankek pazarına gireceğini düşünüyorum” diyor.

Çalışkan, gelecek dönem hedeflerinden de söz ediyor: “Ar-Ge çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından glutensiz undan yapılan mini pankeklerimizi müşterilerimizin beğenisine sunacağız. Bunun yanı sıra yeni şubeler açmayı planlıyoruz. Franchise ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Amacımız, Türkiye’nin tescilli markası olan Minipan’ın ülkemizin her noktasına ulaştırmak

Minipan’da mini pankekin yanı sıra ev yapımı magnolia tatlısı, puding, limonata, taze sıkılmış meyve kokteyli ve çikolatalı meyve tabağı alternatifleri de bulunuyor.

PANKEKİN KÖKENİ

Özellikle kahvaltı masalarının vazgeçilmezi olan pankekin tarihte ilk olarak Eski Yunan mutfağında yer aldığı biliniyor. Pankek, farklı coğrafyalarda farklı isimlerle anılıyor. 1400’lü yıllardan itibaren İngilizlerin “pancake” ve “hotcake” isimleriyle andığı bu lezzet, Fransa, Belçika, İsviçre, Kanada, Şili, Portekiz ve Brezilya gibi ülkelerde “creepe” Almanya’da ise “pfannkuchen” ve “kaiserschmarrn” olarak biliniyor. Türkiye’de de uzun yıllardır bilinen ve sevilen bir lezzet olan pankek, bugün klasik halinin yanı sıra mini pankek olarak da talep görüyor.

KENDİ PANKEKİNİZİ YAPIN

Lezzetli kahvaltı sofralarınızı ya da çay saatlerinizi taçlandıracak bir pankek hazırlayabilirsiniz. Çikolata soslu pankek tarifi şöyle:

Malzemeler: (20 adet için) Üç yumurta, dört çorba kaşığı tozşeker, bir su bardağı süt, 125 gram un, yarım paket kabartma tozu, 150 gram bitter çikolata, 200 ml krema, bir tutam tuz ve tereyağı.

Yapılışı: Yumurtaların akını ve sarısını ayırın. Yumurtanın sarısı, tozşeker, süt, un ve kabartma tozunu iyice çırpın. Yumurta akını bir tutam tuzla çırparak kar haline getirin ve diğer karışıma ekleyin. Yapışma yüzeyli tavayı tereyağıyla yağlayıp ısıtın. Küçük boy bir kepçeyle karışımdan alıp önlü arkalı pişirin. Hamur bitene kadar işlemi tekrarlayın. Ayrı bir yerde çikolata ve kremayı birlikte benmari usulü eritin. Bir adet pankeki servis tabağına yerleştirin. Üzerine çikolata sosta gezdirin. Aynı işlemi üç-dört kez tekrarlayın. Pankekler bitene kadar bu işlemi başka servis tabaklarına da uygulayıp servis yapın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here