Ana sayfa Girişimcilik

Girişimcilerin mutlaka yanıtlaması gereken 3 soru

3835
0
girişimcilerin yanıtlaması gereken sorular

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yanıtlaması gereken sorular. Nereye ulaşmak istiyorsunuz? Oraya nasıl ulaşırsınız? Başarabilir misiniz?

1. NEREYE ULAŞMAK İSTİYORSUNUZ?

Kuracağınız işin amaçlarını, tarzını ve büyüklüğünü tasarlamak için aşağıdaki konularda nereye ulaşmak istediğinizi tanımlayın.

Kuracağınız işten kişisel olarak ne istiyorsunuz?

Kendi imparatorluğunuzu mu kurmak istiyorsunuz, sadece özgün bir yaşan tarzına kavuşmak mı ya da çok hızlı şekilde kâr elde etmek mi istiyorsunuz?

Nasıl bir girişimime ihtiyacınız var?

Örneğin bir gün kurduğunuz işi satmak ve yüklü bir para ile çıkış yapmak istiyorsanız, hızlı büyüyebilen ve siz olmadan da yönetilebilen bir iş kurmalısınız.

Risk toleransınız nedir?

Büyük bir şirket kuracaksınız daha büyük riskler almaya da hazır olmalısınız. Bu riskler hem parasal hem de teknik konuları içerebilir. Buna karşın amacınız daha keyifli bir yaşam tarzına kavuşmaksa, daha düşük riskli bir küçük bir işe razı olmalısınız.

Girişimcilerin iş planı yaparken cevaplaması gereken 6 soru

  1. Hangi ihtiyacı karşılıyorsunuz?
  2. Sizi farklı kılan nedir?
  3. Hedef kitleniz nedir?
  4. İşiniz nasıl gelir elde edecek?
  5. İşinizi nasıl duyuracaksınız?
  6. Başlamak için neye ihtiyacınız var?

2. ORAYA NASIL ULAŞACAKSINIZ?

Hedeflerinize ulaşmak için mutlaka güçlü stratejiler çizmelisiniz. Bu stratejiler size aşağıdaki konularda ışık tutmalı.

Gideceğiniz yönü net olarak tanımlamak: Girişiminiz iş politikasını, coğrafi genişleme şeklini, sahip olacağı emsalsiz becerileri ve karar verme mekanizmasını, çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve ortaklarınızın kolayca anlayacağı şekilde ortaya koyun.

Yeterli karlılık ve büyümeyi sağlamak: Şirketinizin istenen kârlılığı sağlaması için markalaşmadan, dağıtım kanallarına, ürün çeşitliliğinden, kullanılan ham maddeye kadar pek çok konuda yol haritasını belirleyin. Ayrıca kaynaklarınızı en uygun büyüme hızını da hesaplamalısınız.

Sürdürülebilir iş kurmak: Pazarın geleceğini ve büyüme eğilimini tahmin etmeye çalışın. Rekabetin neler yapabileceğini ve teknolojik değişimleri öngörün. Çeşitli gelecek senaryoları kurgulamalı ve bunlara göre alternatif stratejiler belirlemelisiniz.

Stratejik yenilikler, çeşitli sektörlerdeki önemli büyüme dalgalarını yönlendirerek pazar liderlerini şaşırtacak biçimde pazara yeni giren oyuncular tarafından gerçekleştirilen, yeni pazar ve iş modellerinin yaratılması ile sonuçlanan ve farklılaştırma stratejisi için uygun olan yeniliklerdir. Günümüzde var olan rekabet koşulları açısından, bir işletmenin, stratejik yenilik yapmaya yönelik yüksek düzeyli güdülenme ile eyleme geçmesi beklenebilir. Öte yandan, ―az sayıda işletme, orijinal –tamamen yeni pazarlar ve iş modelleri ile sonuçlanan bir tür olarak– stratejik yeniliği pazara sürebilmiştir.

BAŞARABİLİR MİSİNİZ?

Harika bir strateji de olsa eğer onu uygulayamazsınız hiç bir değeri yoktur. Stratejiniz başarılı bir şekilde uygulamak için aşağıdakilere ihtiyacınız var.

Kaynaklar: İhtiyacınız olan önemli kaynak genelde sanıldığının tersine para değil, yetenekli, azimli, kararlı ve bilgili bir takımdır. Güçlü bir takım yatırımcıları ve müşterileri de kendisine çekecektir.

Altyapı: Şirketinizin büyüme hedeflerine uygun olarak güçlü altyapı kurmanız çok önemlidir. Özelikle bilgi sistemleri, lojistik sistemler ve dağıtım kanalları gibi altyapı unsurlarını çok özenli bir şekilde kurmalısınız.

Esneklik: İşinizi büyütmek istiyorsanız kendi rolünüzü “iş yapan” olmaktan “işi öğreten ve yöneten” olmaya doğru dönüştürmelisiniz. Pek çok girişimci ne yazık ki bu çok önemli dönüşümü başaramıyor ve hayatlarını işlerinin kölesi olarak sürdürüyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here