Ana sayfa İş fikirleri

Kurbağa yetiştiriciliği: Sıfır yatırım sermayesi ile servet yaratabilecek girişim

519
0

Büyük Burhan’ın yaralarını sarmaya çalışan Amerika iş dünyası için neredeyse sıfır yatırım sermayesi ile ‘’servet’’ yaratabilecek bir iş fikri analiz edilmişti: Kurbağa yetiştiriciliği.

‘Hiçbir kurbağa yetiştiricisinin yeni pazar aramakla uğraşmasına gerek yok. Ürününüzün daha olgunlaşmadan alıcılar sırayla girip sizi bekliyor. Arka bahçenizde bile yetiştirebilirsiniz.’’ Amerika’nın kültür yayınlarından Mechanix and Inventions dergisi, kurbağadan servet yapmış bir çiftçinin hikayesine yer vermişti.

Türkiye’nin ilk kurbağa ihracatçısı Sagun Grup da bu ‘’zamansız ve mekansız’’ niş markette bugün dünya markası olma yolunda. Yılda 110 milyon dolarla Türkiye’nin en büyük üçüncü su ürünleri ihracatçısı. Sagun Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun, kurbağa ihracatının babasının fikri olduğunu söylüyor: ‘’ Dedem 1960’lardaSamsun’da balıkçıymış. Babam devralınca işi geliştirmiş ihracata başlamış. İlk ihracatı hamsi olmuş. O zaman hamsi bol. İspanya ve Fransa’ya tuzlu hamsi gönderirken Pazar ayaklarına gelmiş. Fransızlar kurbağa da alıcıyız deyince kurbağa işine girilmiş.’’

1970’lerin başında sulak ve çentik alanlarla dolu ve dolayısıyla da kurbağanın deyim yerindeyse zebil olduğu İpsala’ya gitmiş Sagun ailesi. Bugün yılda 600 ton işlenmiş ve 600 ton canlı kurbağa ihracatı yapıyorlar. Kurbağanın çok çabuk üreyip büyüyen ve dolayısıyla da kontrolü zor bir hayvan olduğunu ifade eden Sagun, verimlilik ve tasarrufluk adına toplayıcılıktan üreticiliğe geçmeye karar vermişler. Türkiye’nin ilk kurbağa üretim çiftliğini 80 dönüm arazi üzerine kurmuşlar.İhracatın yüzde 75’ini Fransa’ya, yüzde 25’ini İsviçre’ye kalan yüzde 10’luk kısmını ise İtalya’ya gerçekleştiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here