Ana sayfa İş fikirleri

Salyangoz çiftliği kurmak ve Salyangoz yetiştiriciliği yapmak

10538
2

Salyangoz yetiştiriciliği yaparak para kazanmak ister misiniz? Peki, Salyangoz yetiştiriciliği nasıl yapılır? Yetiştiricilik için hangi bölgeler uygun? Salyangoz çiftliği kurmanın maliyeti ne kadar?

Tarım sektöründe yeni bir iş fikri arıyor, farklı bir ürün denemek istiyorsanız, işte size sıra dışı bir yatırım seçeneği: Salyangoz Yetiştiriciliği.

Küresel iklim değişikliği, tarım için ayrılan alanların giderek azalması, su sıkıntısının artarak devam etmesi.. Bu ve benzeri nedenlerle geleneksel tarım ve hayvancılık kaynaklarının alternatif çözümler gerekiyor. Eğer tedbir alınmazsa artan dünya nüfusunun beslenme ihtiyacını karşılamak giderek zorlaşacak. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, 2050’de dünya gıda ihtiyacının karşılanması için mevcut üretimin iki katına çıkarılması gerekecek. Uzmanlar bu gereklilik konusunda hemfikir. FAO’ya göre, insanoğlunun gelecekteki beslenme gereksinimlerinin karşılayabilecek kaynaklardan birisi de böcekler olacak.

Bunlardan biri de kara salyangozu, Türkiye’de tüketilmiyor ancak başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde tercih edilen bir ürün. Bizde tüketilmeyen bu canlılar 1980’den bu yana doğal ortamlarından, toplayıcılık şekliyle temin edilip ihraç ediliyor. Salyangoz aslında Avrupa’da da yakın zamana kadar bu şekilde doğadan toplanıyordu. Ancak şimdi Avrupa Birliği, toplayıcılığı doğal yaşama saygı politikaları çerçevesinde yasaklandı. Bu durum girişimci ve yatırımcılar için iyi bir iş fikrine dönüştü.

Salyangoz yetiştiriciliği nasıl yapılır? Yetiştiricilik için hangi bölgeler uygun? Salyangoz çiftliği kurmanın maliyeti ne kadar?

YILLIK HACİM 1 MİLYAR DOLAR

Dünya salyangoz ticaretinin büyüklüğünün 1 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu işin kar marjı oldukça yüksek. Bu alanda çalışmalar yapan akademisyenlerin yaptığı hesaba göre, kar marjı yüzde 500’e kadar ulaşıyor. Salyangoz çiftliğinin gelecekte gözde bir iş kolu haline dönüşeceğinin sinyalleri şimdiden görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Burdur’da düzenlenen “Salyangoz Yetiştiriciliği İşleme ve Pazarlanması” konulu seminer Türkiye’de bir ilkti. Bu panelde Mehmet Aktif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yıldırım şu değerlendirmede bulundu;

“Eti yenen karasal salyangoz ürünleri Avrupa’da büyük bir pazara sahip. Salyangoz yetiştiriciliği düşük maliyetli, yüksek karlılık oranına sahip bir iş. Doğadan toplanan salyangozlar aracılar tarafından vatandaşlardan kilogramı 1-2 TL’den satın alınıyor. Avrupa’da ise kilosu 20 Euro’ya satılıyor.”

Zonguldak’ta çoğunluğu kadınlardan oluşan köy sakinlerinin topladığı salyangozlar, fabrikada işlenerek Avrupa’ya ihraç ediliyor.

SALYANGOZ ÇEŞİTLERİ

Dünyada deniz ve karada yaşayan salyangoz grubunda binlerce tür olduğu biliniyor. Peki, hangi tür yetiştiriciliğe daha uygun? Salyangoz yetiştiriciliği yapılan birçok tür var. En yaygın, eti makbul ve yetiştiriciliğe uygun başlıca türler şu şekilde sıralanıyor: Helix aspersa (küçük gri salyangoz), Helix pomatla ve dev Afrika salyangozu Achatina fulica. Helix aspersa Akdeniz kıyılarının doğal salyangozu olup İspanya ve Fransa’da yaygın olarak yetiştirilen bir tür. İngiliz adalarında da bol bulunuyor.

SALYANGOZ YETİŞTİCİLiĞİ YAPMAK İSTEYENLER DEVLET DESTEĞİ ALABİLİR

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden emekli olduktan sonra su ürünleri yetiştiriciliği konusunda çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Atilla Alpbaz’ın da bu konuyla ilgili önemli araştırmaları bulunuyor.  Salyangoz yetiştiriciliğinin popüler bir iş alanına dönüşeceğinin altını çizen Alpboz, “Bu işte gelecek var. Bu nedenle iyi bir proje geliştirip, Tarım Bakanlığı’na sunan girişimcilerin destek alma şansları oldukça yüksek” diyor. Salyangoz etinin yurtdışında lüks bir gıda olarak kabul edildiğini belirten Alpbaz, “Bu nedenle ekonomik değeri oldukça yüksek bir ürün. Salyangoz eti protein, çeşitli amin asitler ve iz elementler bakımından çok zengin. Bu açıdan sığır, tavuk, yumurta gibi hayvansal gıdalardan daha yüksek değerlere sahip. Özellikle Çin’de gıda değeri üstünlüğünden dolayı doğal tıp ilaçlarında yaygın olarak kullanılıyor” diyor.

SALYANGOZ YETİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Başarılı bir çiftli kurmanın ilk adımı elbette uygun bölgelerin belirlenmesiyle başlıyor. Bu iş için İç Batı Ege, Akdeniz ve Karadeniz en uygun yerler olarak gösteriliyor. Daha sonraki adımda tür ve yetiştiricilik için uygun ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Toprak sıcaklığı, rutubet, organik madde durumu, toprak yapısı devamlı kontrol edilmeli. Salyangozların kaçmalarını önleyecek önlemler dikkatle ele alınmalı. Işıklandırma yeterli olmalı. Boy ve ağırlık ölçümleri devamlı olarak izlenmeli. Bölgeyi devamlı olarak ıslak tutacak sulama sistemlerinde aksama olmamalı. Yetiştirme aynı dönemde yumurtadan çıkanlar ayrı gruplar halinde beslenmeli. Karışık yetiştirme uygulanmamalı.

Yabancı ülkelerde salyangoz yetiştiriciliği genel olarak dört grupta toplanıyor. Bunlar; dışarda üretim, iklim kontrollü binalarda üretim, kapalı ve açık sistemlerde üretim ve sera veya kapalı tünellerdeki üretim şeklinde sıralanıyor.

SALYANGOZLAR GÜNEŞTEN HOŞLANMIYOR

Salyangozlar yumuşak bir vücut yapısına ve onları koruyan sert bir kabuğa sahipler. Vücutları uzunca ve kaygan, Rahatsız edildikleri zaman kabuklarını korumaya çalışırlar. Ayrıca kabuklarını bir kapakla kapatarak kuru mevsimlerde sıvı kapatarak kuru mevsimlerde sıvı kaybetme tehlikesini önlerler. Geceleri ve bulutlu havalarda daha aktiftirler. Direkt güneş ışığından hoşlanmazlar.

SALYANGOZ ÇİFTLİĞİ KURMA ALANLARI

Salyangoz yetiştirilecek yerler genel olarak uzun ve dar şekilde planlanıyor. Bu yerin kare ya da yuvarlak olması tercih edilmiyor. Çünkü yetiştirme yerinin uzun şekilde yapılması salyangozların günlük kontrolünde kolaylık sağlıyor. Eğer elinizin altında kullanabileceğiniz bir sera yoksa üretim yerinin etrafının korunaklı olması şart. Yoksa salyangozların kaçmasını önleyemezsiniz.

Ayrıca üst kısımlar kuşlara karşı önlem alınması amacıyla kapatılmalı. Bunun için kenar korunaklarının yükseliği en az 50 cm ve toprak içindeki derinliklerin de 15 cm’den az olmaması gerektiğini belirten Alpbaz, “Bu setler hem toprak altında hem de dışarıdan girebilecek zararlı hayvanlara karşı koruyucu olacaktır. Üst kısımlarının ağ yerine koyu renkli naylon ile örtülmesi ağır yağmur durumunda üretim yerlerinin su altında kalınmasını ve çamurlanmasını önler. Salyangozlar toprağı oyarak hol açma ve içerisine girerek yaşama alışkanlığı olduğundan toprak kalitesi çok önemli. Ayrıca içerisine yumurta bırakılan zeminin yumurtaların canlı kalmasını sağlacak nitelikte olması gerekir. Bu nedenle toprak içerisinde su birilmesini önleme amacıyla yetiştirme alanının alt kısmına suyu süzecek drenaj borularının yerleştirilmesi gerekiyor.” diyor

Dikkat edilmesi gereken konulardan bir de toprağı nemli tutmak olarak ifade ediliyor. Bunun için de yağmurlama yapmanız gerekiyor. Topraktaki rutubeti devamlı olarak ölçebilecek mekanizmalara sahip olmalısınız. Nem olayının kontrolüne ne kadar önem verirseniz yetiştiriciliğin başarısı o derece artıyor. Açık alanda, bir örtü altında yapılan bu üretimin yanı sıra kapalı alanlarda da yetiştiricilik yapmak mümkün.

KAPALI ALANLARDA SALYANGOZ ÜRETİMİ

Uzmanlara göre bina içerisinde yapılan yetiştiriciklerde kontrolün sağlanması daha kolay. Ancak her iki yöntemden hangisinin daha verimli olduğuna karar vermek zor. Çünkü üretim miktarı salyangoz türüne göre değişiyor. Kapalı alanda, içeride üretimde sıcaklığının  20-22 derece, rutubetin yüzde 90-95 düzeylerinde tutulması öneriliyor. Rutubetin önerilenden yüksek olması yavruların ölmesine ve verimin düşmesine neden oluyor. Toprak içerisinde su miktarının normalden yüksek olması yumurtaların su emmesine ve neticede bozularak ölmesine neden oluyor.

Kapalı yerlerde yetiştirmeye paralel olarak salyangozların kasalar içerisinde yetiştirilmesi de ele alınan çalışmalardan biri. Katlar halinde yetiştirilen özel kasalarda yapılan bu tür yetiştirmelerde  uygun rutubet ortamı, su püskürtme yolu ile sağlanıyor. Kapalı yerlerde yetiştirme yol boyu devam ettiğinden kış aylarında bile canlı salyangoz yetiştirilmesi mümkün. Fransa’da ve Avustralya’da hem dışarıda hem de bina içi üretimi birlikte yaparak yıl boyu salyangoz üretimi yapan işletmeler bulunuyor.

SALYANGOZ ÜRETİMİNDE BESLENME MESELESİ ÖNEMLİ

Salyangozlar çok çeşitli gıdalar ile beslenebilen canlılar. En çok marul, hindiba, kavun ve fasulye yaprakları, karpuz ve ve daha sayılabilecek pek çok yeşil ve sulu yapraklı bitkileri severek tüketiyorlar. Hayvansal protein kaynağı olarak balık eti, balık unu, et artıkları, ipek böceği pufları gibi kaynaklardan yararlanılabilir. Salyangozlara verilecek yemlerin yüzde 80-90’ının sulu geri kalanının ise kuru yem olması öneriliyor.

Beslenme koşullarının devamlı olarak iyi tutulması gerekiyor. Çünkü yemlemede meydana gelebilecek aksaklıklar üreme ve gelişmede sorun çıkarabiliyor.

TÜRKİYE’NİN İLK SALYANGOZ ÇİFTLİĞİ

Türkiye’nin ilk salyangoz çiftliği Aydın’ın Kuşadası İlçesi Yeniköy’de kuruldu. Şirket, bir yıllık pilot üretiminin ardından bu yılbaşında ilk ürünlerini İspanya’ya ihraç etmeyi başardı.

SALYANGOZ YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA BİLGİ ALABİLECEĞİNİZ VİDEO SERİSİ

2 YORUMLAR

  1. hocom. iyi calismalar.. hocam kismetse kara sanyongozu yetistirmek istiyorum. bu konuda da sizin engin bilginizden yararlanmak isyerim.. yardimci olursaniz cok sevinirim.. saygilar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here