Ana sayfa İş fikirleri

Yeşil yumurta üretimi yaparak para kazanmak ister misiniz?

1876
0

Düşük sermaye ile ne iş yapabilirim diyenler için bir iş fikri! Yeşil Yumurta üretimi yaparak para kazanmak ister misiniz? Sizde yumurta çiftliği kurarak para kazanmak ister misiniz?

Fiyatı 10 TL’den satılan yeşil yumurta yoğun talep görüyor. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde demir çelik fabrikası emeklisi İsmet Koç ile eşi Ayşe Koç, Türkiye’nin birçok ilinden gelen yeşil yumurta talebine cevap veremiyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde demir çelik fabrikası emeklisi İsmet Koç ile eşi Ayşe Koç, Türkiye’nin birçok ilinden gelen yeşil yumurta talebine cevap veremiyor. Fiyatı 10 TL’den satılan yumurtalara yoğun talep olduğunu dile getiren İsmet Koç, işsiz gençlere sermayesi düşük ancak yoğun talep olan bu işe girmelerini tavsiye etti.

Karadeniz Ereğli ilçesinde emekli olduktan sonra evinin bahçesinde tavuk beslemeye başlayan 57 yaşındaki İsmet Koç ile eşi Ayşe Koç (55) geçtiğimiz yıl bir tanıdıklarından aldıkları 8 adet yeşil yumurtadan civciv çıkartıp çoğaltmaya başladı. Yeşil yumurtalardan yaklaşık 250 kadar civciv çıkartan Koç ailesi, yakınlarına bir kısmını dağıttıktan sonra ellerinde yaklaşık 128 kadar yeşil yumurtlayan tavuk kaldı. Yeşil yumurta ile ilgili çıkan haberler sonrası telefon numaralarını kimseye vermemelerine karşın Türkiye’nin her tarafından insanların kendilerine ulaşmaya başladığını dile getiren İsmet Koç, işsiz gençlere bu işe girmeleri tavsiyesinde bulundu. Yeşil yumurtada diğer yumurtalara oranla daha düşük kolesterol bulunması ve renginin farklı olması nedeniyle çok fazla talep olduğunu belirten Koç, yumurtanın tanesinin 10-20 TL, tavuğun ise 200-300 TL arası fiyatlardan satıldığını söyledi. Koç yaptığı açıklamada “Bu işe 8 yumurta ile başladık. Şu anda 128 tavuğumuz var. Talepleri karşılayamıyoruz. Türkiye’nin her tarafından, her vilayetten arıyorlar. Daha önce yaptığımız haber internetlere çıktığında telefonlarımız yoktu ama insanlar arayıp bizi buluyorlar. Bu güne kadar gelen hiçbir arkadaşıma ‘hayır’ demedim, hep ‘evet’ dedim. Bütün arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını karşıladık ama bundan sonra karşılayacak durumda değiliz. Ben buradan Ereğli halkına sesleniyorum; lütfen bu yeşil, mavi ve siyah yumurtlayan tavuklardan edinsinler. Arkadaşlarımız İstanbul’dan geldiler ve bu tavuklar İstanbul’a gidecek. Balıkesir, Eskişehir, Konya’ya ve Tekirdağ’a da gidecek. Türkiye’nin her tarafından arıyorlar. Yok satıyoruz ama bir türlü insanlara biz bunu anlatamadık. Geliyorlar tavuk istiyorlar. Tavuk almayın, yumurta alın ve onlardan civciv çıkartın. Bu yumurtanın özelliği astım hastalığına bire bir deniliyor kolesterol oranı çok düşük olduğu için. Televizyonlarda da görüyorsunuz bu yumurtanın tanesi 10 TL ile 20 TL arası. Tavuklar 300 TL, horozlar 200 TL. Bu altın satıyor, talebe cevap veremiyoruz. İstanbul’dan bir fabrikanın patronu arıyor ‘İsmet bey bana ne olur 5 tavuk gönderir misin?’ ‘Yok’ diyorum ısrar edince bu hafta gidip kendisine kürkükle beraber götüreceğim. O da çoğaltacak bunları. Bu iş insanlara bir ekmek kapısı” dedi.

Biri erkek, biri kız olmak üzere iki çocuğu olduğunu ve ikisinin de evlendiğini anlatan İsmet Koç, paraya ihtiyacı olmadığını, sadece gençlere örnek olmak için bu işi yaptığını belirtti. Gençlerin madene, demir çeliğe ve belediyelere asgari ücretle girmek için uğraşmasına gerek olmadığını belirten Koç, işsiz gençlerin bu işi küçük çapta da yapmaya başladıklarında asgari ücretten daha fazla gelir elde edebileceğini söyledi.

Yeşil yumurtaya bu kadar ilginin olacağını hiç beklemediğini ifade eden Ayşe Koç ise bu işi ufak çapta yapmaya başlamalarına rağmen her aya cebine bir asgari ücretin girdiğini ve bu gelirle de çok mutlu olduğunu ifade etti.

İstanbul’da özel bir şirkette çalışan ve yeşil yumurta üretimi yapmak için Kdz. Ereğli ilçesine İsmet Koç’tan yumurta ve tavuk almaya gelen Taner Yaylamış ve arkadaşı Kaan Dalay da yeşil yumurtayı ilk kez gördüklerini söyledi. Taner Yaylamış, “Biz İstanbul’dan geliyoruz ve bu işe yeni başladık. Yeşil yumurtlayan tavukların yumurtalarını daha önce hiç görmemiştim. İlk defa burada gördüm. Abimizin de dediği gibi kolesterole iyi geldiğini duydum. Biz de bu işi yapmaya karar verdik. Allah nasip ederse biz de bu tavukları çoğaltmaya çalışacağız” diye konuştu.

İsmet ve Ayşe Koç çifti yeşil yumurtaları her gün gelen talebe göre Türkiye’nin dört bir yanına kargo ile gönderiyor.

yeşil yumurtlayan tavuk

YEŞİL YUMURTA ÜRETMEK İÇİM YEŞİL YUMURTA ÇİFTLİĞİ NASIL KURULUR?

Güney Amerika kökenli “ameraucana” cinsi tavukların yeşil yumurta tüketiciler tarafından beğeniliyor. Diğer tavuklara oranla fiziksel olarak fazla büyük olmayan tavuklar,  güzel görünümlü. Yumurtaları da lezzetli ve besin değeri yüksek. Yağsız ete sahip  tavukların yeşil yumurtaları özellikle turistler tarafından tercih ediliyor.  Yaklaşık iki kilogram ağırlığındaki tavuklar, sakalı ve bezelye ibikleriyle  ilginç görünüyor. Mavi ile yeşilin tonlarında yumurtluyorlar. Yaşam süreleri 8  ila 10 yıl ancak fazla yumurtladıkları için o sürelere dayanmıyorlar. En verimli dönemleri ise ilk 18 ay.

YEŞİL YUMURTA KÂRLI MI?

Tavşanlı Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar da ilçenin, bölgenin  yumurta üretim merkezlerinden olduğunu belirtti.

Mavi yeşil yumurtlayan tavukların Tavşanlı’da ilk kez Karaaslan  tarafından yetiştirildiği ifade eden Akpınar, “Bu yumurtaların daha besleyici ve  sağlıklı olduğunu öğrendik. Üreticilerimiz açısından da ‘ameraucana’ cinsi tavuk  üretiminin daha kazançlı olabileceği kanaatindeyiz. Bu konuda üreticilerimizden  talep gelirse her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Pazar konusunda sıkıntı  yaşanmazsa gelecekte Tavşanlı, mavi yeşil yumurtaların üretim merkezi olabilir.”  diye konuştu.

“Ameraucana” tavuklarının çifti 350-450 liradan, yumurtası ise 5-10  liradan satılıyor.

‘Yeşil yumurtlayan tavuk’ karaborsa oldu

Türkiye’de “yeşil yumurtacı” ismiyle bilinen, yeşil ve mavi renkteki yumurtaları dolayısıyla geçen yıl süs tavuğu besleyenlerden fazla talep gören Şili kökenli “araucana” cinsi tavuklar, az bulunması nedeniyle mezatlarda yüksek fiyattan satılıyor.

Bursa Süs Tavukları Bahçe Hayvanları Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Erk, yaptığı açıklamada, yeşil ve mavi renkte yumurtalarıyla dikkati çeken araucanaların son dönemde süs tavukçuluğu yapanlardan yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Araucanaların koleksiyonculara hitap eden bir tavuk cinsi olduğunu ve insanların bu hayvanın yumurtalarını gördüklerinde şaşırdıklarını anlatan Erk, “Araucanalar iki yıl öncesine kadar ülkemizde çok popüler hayvanlar değildi. Yumurtalarının yeşil ve mavi renkte olması süs tavukçuluğu koleksiyoncuları tarafından daha fazla rağbet görmesine sebep oldu. Son aylarda az bulunması nedeniyle adeta karaborsa oldu. Geçen yıla kadar bunların fiyatları 150-200 TL iken iyi bir damızlığın şu an fiyatı bin 500 ile 2 bin TL arasında mezatlarda değerini buluyor” dedi.

“Büyük boydakiler yani horozlar 2,5 kilogram, dişiler ise 1,8 kilogram gelirler. Yıllık yumurta sayıları 150 adettir. Türkiye’ye ilk defa 2000 yılında getirildiğini biliyoruz. O zaman da hayvanseverler tarafından epey sevildi. Geçen yıl ise büyük talep gördü. Fazla talep fiyatları yükseltti. Ben şu anda satışını yapmıyorum çünkü elimde henüz yetişkini yok. Macaristan’dan yumurtaları getirdik yakında civcivler çıkmaya başlayacak. Bu ilkbaharda fiyatları yine 200-300 liralara geriler.”

YEŞİL YUMURTA YUMURTLAYAN TAVUK FİYATLARI

Sahibinden.com’daki ilanları incelediğimizde yeşil yumurtlayan ameraucana cinsi tavuk civcivlerinin tanesinin 20 liradan satıldığını gördük. Güncel tavuk fiyatlarına ilan sitelerinden inceleyerek ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here